Co musisz wiedzieć o Ethereum, Blockchainie i innych kryptowalutach

Więc prawdopodobnie gdzieś ostatnio słyszałeś przeglądając wiadomości kryptowaluty o tej rzeczy zwanej "kryptowalutą" lub "blockchain". Może od przyjaciela, współpracownika lub wujka, który wie dużo o technologii. Ale co to dokładnie jest? I dlaczego powinno cię to obchodzić? Słowo kryptowaluta może być mylące. Niektórzy mogą myśleć, że odnosi się ono tylko do walut cyfrowych, takich jak Bitcoin i Ethereum (które są również znane jako "waluty wirtualne"). Ale słowo to odnosi się do wszelkich aktywów cyfrowych, które działają jako środek wymiany, przechowywanie wartości lub inny rodzaj.

Czym jest blockchain?

Blockchain to zdecentralizowana księga, która rejestruje transakcje. Jako rozproszona baza danych, jest hostowana przez komputery na całym świecie. Blockchain ma wiele zastosowań w branżach od finansów do opieki zdrowotnej, logistyki i minerałów. Przełammy to:

  • Zdecentralizowana księga - Zapis blockchain to współdzielona baza danych lub księga, która rezyduje na wielu komputerach. Żadna pojedyncza osoba lub podmiot nie jest właścicielem księgi. Zamiast tego, komputery w sieci są właścicielami i obsługują księgę.

  • Transakcje - Każdy uczestnik sieci posiada wirtualny portfel, który funkcjonuje jako cyfrowy adres do wysyłania i odbierania pieniędzy. Blockchain umożliwia transfer pieniędzy pomiędzy dwoma stronami jako transakcję elektroniczną. Może to być waluta, taka jak dolar amerykański, lub jakiś inny towar, taki jak złoto, ropa lub srebro.

  • Hostowany przez komputery - Sieć składa się z komputerów. Każdy komputer funkcjonuje jako serwer i jest odpowiedzialny za przechowywanie kopii księgi cyfrowej, która jest blockchainem.

  • Na całym świecie - Te komputery mogą znajdować się w dowolnym miejscu na świecie.

  • Opieka zdrowotna - Technologia Blockchain ma potencjalne zastosowanie w opiece zdrowotnej i mogłaby być wykorzystana do bezpiecznego przechowywania dokumentacji zdrowotnej i zapewnienia pacjentom dostępu do ich informacji zdrowotnych.

Jak działa blockchain?

Blockchain to rodzaj rozproszonej księgi, która rejestruje transakcje między dwiema stronami. Każda strona posiada identyczną kopię księgi. Kiedy jedna strona wysyła pieniądze do drugiej, księga jest aktualizowana. Transakcje zapisane w blockchainie nie mogą być zmienione wstecz, ponieważ każdy w sieci ma identyczną kopię blockchaina, z kopiami tych samych transakcji. Nikt nie może zmienić zapisu, aby wyglądało na to, że nigdy nie otrzymał pieniędzy.

Dlaczego powinno Cię interesować Ethereum i Blockchain?

Ethereum to platforma blockchain, która umożliwia tworzenie zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych kontraktów. Inteligentne kontrakty automatyzują wykonanie umowy w oparciu o zestaw wcześniej ustalonych warunków. Ethereum jest wykorzystywane jako baza dla wielu innych kryptowalut, takich jak EOS i TRON. Jest to rozproszona platforma obliczeniowa, która umożliwia deweloperom budowanie zdecentralizowanych aplikacji (DApps) i gospodarek tokenów. Innymi słowy, umożliwia deweloperom budowanie aplikacji, które nie są kontrolowane przez centralny organ i działają w systemie, który umożliwia wymianę towarów, usług i pieniędzy. Może to być od aplikacji, która pozwala sprzedać resztki jedzenia z lodówki do aplikacji ride-sharingowej, która pozwala złapać przejażdżkę z kimś jadącym w tym samym kierunku co ty.