Jak oczyścić powietrze w domu: odpowiedź na 6 najczęściej zadawanych pytań

Wiele osób martwi się o jakość powietrza w swoim domu. Jest wiele rzeczy, które mogą mieć wpływ na powietrze w Twoim domu, w tym wilgotność, bierne palenie, sierść i sierść zwierząt domowych, kurz, pleśń i pleśń, lotne związki organiczne (VOC) pochodzące z chemikaliów lub nowych mebli, pestycydy pochodzące z roślin oraz inne zanieczyszczenia. Nie zawsze łatwo jest określić, jak czyste jest powietrze w Twoim domu. Nie widać miejsc, w których może być nadmiar brudu lub zanieczyszczeń, więc może być trudno stwierdzić, czy trzeba podjąć dodatkowe kroki w celu zakupu oczyszczacza powietrza. Istnieją jednak sposoby, aby sprawdzić jakość powietrza w domu i podjąć kroki w celu jej poprawy, jeśli nie jest ona taka, jak byśmy chcieli.

Co jest zalecane dla zdrowego domu?

Aby zapewnić swojemu domowi dobrą jakość powietrza, możesz podjąć kilka kroków. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest utrzymywanie domu w czystości. Utrzymywanie domu w czystości zmniejszy ilość brudu i kurzu w powietrzu i pomoże utrzymać Twoją rodzinę w zdrowiu.

- Używaj odkurzacza z filtrem HEPA. Odkurzacz z filtrem HEPA zatrzymuje alergeny i inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Odkurzacz z filtrem HEPA jest zalecany dla osób z alergiami lub astmą oraz dla osób, które mają w domu dzieci. Częste odkurzanie pomoże również zmniejszyć ilość zanieczyszczeń i alergenów w Twoim domu.

- Pierz regularnie swoją pościel. Roztocza żyją w pościeli i poduszkach, co może wywołać alergie i astmę. Pierz pościel w ciepłej wodzie i delikatnym detergencie, aby zabić roztocza. Możesz również kupić pościel, która jest traktowana środkami owadobójczymi, aby zabić roztocza.

- Unikaj wnoszenia do środka zanieczyszczeń z zewnątrz. Może to obejmować wnoszenie pyłków i zarodników pleśni.

- Utrzymuj poziom wilgotności w pomieszczeniach pomiędzy 30 a 50 procent. Wysoki poziom wilgotności może zwiększyć liczbę alergenów w powietrzu.

Jak możesz stwierdzić, czy twój dom jest czysty?

Nie ma jednej liczby, która powie Ci, czy Twój dom jest czysty. To, jak często sprzątasz, będzie zależało od poziomu aktywności i zdrowia Twojej rodziny. Jednak dla większości ludzi regularne sprzątanie jest wystarczające.

- Jeśli jesteś wrażliwy na kurz, na powierzchniach będzie widoczny kurz.

- Jeśli jesteś wrażliwy na pleśń, zauważysz zapach stęchlizny w miejscach, gdzie jest pleśń. - Jeśli jesteś wrażliwy na pyłki, możesz zauważyć pyłki na powierzchniach. - Możesz zauważyć czarne plamy na ścianach lub sufitach, jeśli w Twoim domu jest dużo kurzu.